Jesteśmy na ostatniej prostej

26 marca 2019

W poniedziałek w sali Zespołu Szkół Sportowych w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 8. Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej. Zaprezentowano medale, maskotkę mistrzostw, ale największe wrażenie zrobili młodzi zawodnicy MKS Kusy Szczecin, którzy specjalnym pokazem przedstawili konkurencje mistrzostw.

W konferencji wzięli udział gospodarze oraz goście specjalni.

Krzysztof Soska – zastępca prezydenta Szczecina

Jesteśmy niezwykle dumni, że Szczecin będzie gościł tak prestiżowe i duże wydarzenie. To ogromne wyzwanie, bo będzie to bez wątpienia największe wydarzenie sportowe w historii naszego miasta.  Liczę, że tysiącom gości, zawodnikom, trenerem, czy mediom, przedstawimy Szczecin, jako miejsce atrakcyjne, ciekawe turystycznie, ale przede wszystkim jako miasto, które stawia na sport. Także na gimnastykę sportową, która jest matką i podstawą wszystkich pozostałych dyscyplin sportowych. Miejsce, w którym dziś jest jesteśmy (sala Zespołu Szkół Sportowych) pokazuje naszą konsekwencję w działaniu, w inwestowanie w gimnastykę, a Mistrzostwa Europy są tego potwierdzeniem.”  

 

Barbara Stanisławiszyn – prezes Polskiego Związku Gimnastycznego

„To wielkie wydarzenie dla całej społeczności gimnastycznej w Polsce. Do tej pory to my jeździliśmy na ME i patrzyliśmy z podziwem. Teraz możemy być dumni, bo to my ugościmy najlepszych zawodników nie tylko w Europie, ale i na świecie. Oczywiście to ogromne wyzwanie organizacyjne, ale mamy dla kogo to robić. Chcemy pokazać w Szczecinie jak piękny jest to sport. Cieszy mnie fakt, że wielkich mistrzów będą na żywo oglądać nasi młodzi zawodnicy z całego kraju. Będzie ich ponad 1000. Jestem dumna, że razem z Miastem Szczecin dobiliśmy prawie do końca. Do wielkiego finału już mało brakuje. Wierzę, że będzie dobrze.”

 

Marta Pihan – Kulesza – reprezentantka Polski, MKS KUSY Szczecin, ambasadorka ME

Cieszę się, że to właśnie moje miasto Szczecin będzie gospodarzem mistrzostw. Szczecin jest piękny, Szczecin fantastycznie organizuje duże wydarzenia sportowe. Cieszę się, że tak dobra ekipa organizuje te mistrzostwa. Jesteśmy z mężem Romanem, który też startuje w tych zawodach, w stałym kontakcie z organizatorami, wiemy jak bardzo się starają i jak blisko jesteśmy tego, by te mistrzostwa były na takim poziomie, jak w Wielkiej Brytanii. 

Jestem bardzo zadowolona z mojego startu w zawodach Pucharu Świata w Doha (Marta zajęła 4.miejsce w ćwiczeniach wolnych – przyp.red.), ale nie chcę rozbudzać apetytów. Nie mam przed mistrzostwami Europy żadnych oczekiwań. Chcę dać z siebie wszystko i cieszyć się startem przed swoimi, polskimi kibicami.”

 

Leszek Blanik – trener reprezentacji Polski mężczyzn z w gimnastyce sportowej 

„Nie ukrywam, że żałuję, że nie było mi dane jako zawodnikowi walczyć o medale mistrzostw Europy w Polsce, przed własną publicznością, bo to z pewnością fantastyczne przeżycie. Teraz jednak spełniam się jako trener i mam nadzieję, że ta młoda kadra dobrze się zaprezentuje. Jesteśmy po zawodach Pucharu Polski i konsultacji, przed nami jeszcze start w międzynarodowym turnieju w Kijowie. I właśnie po tych zawodach podam ostateczny skład na mistrzostwa w Szczecinie. Zawodnicy wypełniają odpowiednie normy, dlatego po tych zawodach będzie wiadomo kto wystartuje w Szczecinie.”

 

Leopold Korytkowski – koordynator projektu 

„Jesteśmy przygotowani. Do przyjazdu pierwszego transportu ze sprzętem pozostał już tylko tydzień. Teraz każda chwila się liczy. Działamy z wiarą, że będzie to fajne wydarzenie, ale będzie kosztowało to wiele trudu i wiele pracy całego zespołu. W projekt jest zaangażowanych ponad 200 osób, 80 wolontariuszy, 50 osób siły fizycznej. To pokazuje skalę wydarzenia. To przecież nie tylko Netto Arena, ale też trzy dodatkowe hale treningowe. To tysiące gości, którzy przyjadą do naszego miasta. Bez fałszywej dumy mogę powiedzieć, że mistrzostwa w Szczecinie są czymś, czego jeszcze u nas nie było”.

 

Liczby Mistrzostw Europy w Szczecinie nie kłamią. Takiego wydarzenia jeszcze tutaj nie było.

– 275 sportowców

– 10 tirów ze sprzętem gimnastycznym

– 20 tysięcy butelek wody dla zawodników

– 600 pokoi hotelowych

– transport dla ponad tysiąca osób

– całkowite przemeblowanie i zmiana funkcji Netto Areny

– demontaż ponad 1000 krzesełek i budowa trybun zgodnie z wymogami UEG