Francuzka Melanie de Jesus dos Santos mistrzynią Europy!

13 kwietnia 2019
Niesamowity przebieg miał finał wieloboju kobiet, w którym o tytuł mistrzyni Europy rywalizowały 24 zawodniczki. Po drugiej rotacji prowadziła złota medalistka z Glasgow (2018) Rosjanka Angelina Melnikova, po trzeciej Brytyjka Elissa Downie, a ostatecznie zwyciężyła 19-latka z Francji, z łączną notą 55.433 pkt.

– Nie spodziewałam się, że mogę awansować na pierwsze miejsce. Liczyłam, że jeśli dobrze wykonam ćwiczenia wolne, to jest szansa na awans na podium, ale nie na pierwszą pozycję – mówiła Melanie tuż po ceremonii medalowej.

Zadowolona była także Elissa Downie, choć nie wykorzystała szansy na wywalczenie złotego medalu. Popełniła drobny błąd przy lądowaniu podczas ćwiczeń wolnych, co przy lepszym układzie de Jesusu dos Santos oznaczało spadek na drugą pozycję.

– Jestem bardzo zadowolona, bo wracam na podium mistrzostw Europy po roku nieobecności . To fantastyczne uczucie. Zwłaszcza, że po kwalifikacjach, w których zajęłam czwarte miejsce czułam ogromny niedosyt. Próbowałam więc poprawić błędy i udało się – powiedziała Downie, dla której medal wywalczony w Szczecinie jest dziewiątym mistrzostw Europy w karierze.

Najbardziej rozczarowana była Angelina Melnikova. Rosjanka, która przed rokiem w Glasgow cztery razy stanęła na najwyższym stopniu podium, zawiodła na równoważni uzyskując notę 12.900 i nie ustrzegła się drobnych pomyłek w ćwiczeniach wolnych. Musiała więc zadowolić się brązowym medalem.

– Jestem rozczarowana, bo wiem, że stać mnie na więcej. Liczyłam na lepsze układy, ale niestety popełniałam błędy. Nie wiem dlaczego tak się stało. Po kwalifikacjach czułam, że jestem w wysokiej formie, dziś nie poszło po mojej myśli – skomentowała drużynowa wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro.

Medale najlepszym wieloboistkom wręczał m.in. mistrz olimpijski z Pekinu Leszek Blanik, a t uż przed finałem wieloboju kobiet, w hali Netto Arena Szczecin odbyła się oficjalna ceremoni a otwarcia Mistrzostw.

Dziś zapraszamy w godzinach 13.30 – 16.00. Odbędą się finały na przyrządach. Mężczyźni walczyć będą o medale: w ćwiczeniach wolnych, na koniu z łękami oraz na kółkach, a kobiety w skoku i na poręczach.