EC Szczecin 2019

25 października 2018

Szczecin stolicą gimnastycznej Europy

Przed nami jedno z największych i najważniejszych wydarzeń sportowych. Wiosną do Szczecina przyjadą setki gimnastyczek i gimnastyków by powalczyć w 8. Mistrzostwach Europy w Gimnastyce Sportowej.

Polska nigdy wcześniej nie gościła imprezy gimnastycznej tej rangi. Szczecin będzie gospodarzem największego wydarzenia sportowego tego roku. 10-14 kwietnia w Netto Arenie zaprezentują się gimnastycy z prawie 40 krajów. Łącznie spodziewamy się około tysiąca gości zza granicy, w tym trenerów, zawodników oraz delegatów. Przed nami niesamowicie widowiskowe wydarzenie, podczas którego na widowni zasiądą ponad 3 tysiące widzów.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy szczecinian oraz gości z regionu, kraju i z zagranicy do uczestnictwa w zawodach i kibicowania swoim faworytom! Doskonałe ku temu warunki zapewni hala widowiskowo-sportowa Netto Arena, gdzie odbywać się będą zawody. Zapełnijmy ją po brzegi i pokażmy, jak radośnie – w gronie rodziny i przyjaciół – przeżywać te istotne zawody sportowe. Sport to przecież nie tylko wysiłek, pot, rywalizacja, nie tylko sukcesy i porażki, to przede wszystkim wspólne przebywanie razem i przeżywanie niezapomnianych chwil i emocji!

Gimnastyka sportowa swoimi korzeniami sięga starożytności.

Wspominają o niej w swoich dziełach m.in. Arystoteles, Platon i Homer. Współcześnie sport ten opiera się na wykonywaniu przez zawodników i zawodniczki krótkich układów ćwiczeń na różnych przyrządach. Znajdują się wśród nich m.in. równoważnia, drążek, poręcze i kółka.

Podczas zawodów uczestnicy wykonują układy ćwiczeń w poszczególnych konkurencjach. Kobiety rywalizują w skoku, poręczach asymetrycznych, równoważni, ćwiczeniach wolnych, zaś mężczyźni w ćwiczeniach wolnych, koniu z łękami, kółkach, skoku, poręczach, drążku. Zawodnicy klasyfikowani są indywidualnie w poszczególnych konkurencjach; w wieloboju gimnastycznym (sumując punkty uzyskane we wszystkich konkurencjach) i drużynowo (sumując indywidualne wyniki).

Dyscypliną gimnastyczną zarządza Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna,

która określa zasady punktacji i reguluje wszystkie sprawy związane ze współzawodnictwem elity zawodników. W Polsce pieczę nad gimnastyką sportową sprawuje Polski Związek Gimnastyczny.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej szczegółów w polityce Cookies