GIMNASTYKA SPORTOWA KOBIET

Ćwiczenia wolne
Plansza ćwiczeń wolnych ma wymiary 12 x 12 m oraz dodatkowo 2 m z każdej strony na pole bezpieczeństwa. Jest sprężysta i pokryta amortyzującą wykładziną. Ćwiczenia na tym przyrządzie charakteryzują się szybkością, skocznością i gibkością. Każdy układ wykonywany jest do muzyki i zawiera elementy choreografii, przez co tworzy wspaniałe widowisko artystyczne.
Poręcze asymetryczne
Jak sama nazwa wskazuje, wysokość obu żerdzi jest różna. Dolna ma wysokość 1,7 m, a wyższa 2,5 m. Odległość między nimi może wynosić do 1,8 m. Asymetryczne poręcze są jednymi z najbardziej spektakularnych urządzeń kobiecej gimnastyki sportowej. Ćwiczenie charakteryzuje się oryginalnym połączeniem różnych elementów, takich jak lot, obroty i ruchy powyżej, poniżej lub między żerdziami.
Skok
Zawodniczki skaczą przez stół do skoku (dawniej koń). Aktualnie przyrząd jest długi na 1,2 m i szeroki na 95 cm. Jego wysokość to 1,2 m. Zawodniczka może wziąć maksymalnie 25 metrów rozbiegu po czym, odbijając się w odskoczni, przeskakuje przyrząd, wykonując przy tym obroty i salta. Ćwiczenia na tym przyrządzie są najkrótsze, ale również bardzo widowiskowe.
Równoważnia
Wysokość 1,25 m, długość 5 m, a szerokość zaledwie 10 cm. Przyrząd wymagający ogromnej precyzji i gracji. Gimnastyczki w czasie ćwiczenia wykonują elementy akrobatyczne, skoki, obroty, elementy równoważne, również w siadzie i w leżeniu. To połączenie elegancji, rytmu, gibkości oraz równowagi. Zeskoki wykonywane na koniec ćwiczenia są często również bardzo widowiskowe.

GIMNASTYKA SPORTOWA MĘŻCZYZN

Ćwiczenia wolne
Plansza ćwiczeń wolnych ma wymiary 12 x 12 m oraz dodatkowo 2 m z każdej strony na pole bezpieczeństwa. Jest sprężysta i pokryta amortyzującą wykładziną. Ćwiczenia na tym przyrządzie charakteryzują się szybkością, skocznością i gibkością. Każdy układ wykonywany przez gimnastyków zawiera elementy akrobatyczne takie jak salta, śruby oraz elementy statyczne takie jak stania na rękach, wagi.
Koń z łękami
Wysokość 115 cm (od ziemi). Długość 160 cm. Odległość między łękami 40 – 45 cm. Ćwiczenia na tym przyrządzie to pokaz płynności i balansu. Wykonywane są tylko na rękach. Gimnastycy prezentując koła i obroty przemieszczają się po wszystkich częściach tego przyrządu.
Kółka
Wysokość 2,8 m. Dwa ruchowe kółka na których gimnastycy wykonują elementy zamachowe i siłowe. Ćwiczenia na tym przyrządzie wymagają dużej siły i wyczucia balansu.
Skok
Zawodnicy skaczą przez stół do skoku (dawniej koń). Obecnie przyrząd jest długi na 120 cm i szeroki na 95 cm. Jego wysokość to 135 cm. Zawodnik może wziąć maksymalnie 25 metrów rozbiegu po czym, odbijając się w odskoczni, przeskakuje przyrząd, wykonując przy tym obroty i salta. Ćwiczenia na tym przyrządzie są najkrótsze, ale również bardzo widowiskowe.
Drążek
Wysokość 2,8 m, szerokość 2,4 m. Ćwiczenia na tym przyrządzie są wyłącznie zamachowe, bez zatrzymań. Jest to kombinacja zwinności oraz dynamicznych akrobacji nad przyrządem. Istotnym elementem jest zeskok, który kończy ćwiczenia i niejednokrotnie przesądza o przegranej lub wygranej.
Poręcze
Wysokość 2 m. To dwie równoległe żerdzie, na których gimnastycy wykonują ćwiczenia zamachowe i siłowe. Widowiskowe salta z różnych części przyrządu wymagają od zawodników siły, dynamizmu oraz wyczucia balansu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej szczegółów w polityce Cookies