7 medali Rosjan

13 kwietnia 2019
W drugim dniu finałów 8. Mistrzostw Europy w Gimnastyce Sportowej Szczecin 2019 poznaliśmy medalistów w pięciu konkurencjach indywidualnych. Mężczyźni rywalizowali w ćwiczeniach wolnych, na koniu z łękami oraz na kółkach, a kobiety w skoku i na poręczach. Aż 7 medali, w tym 4 złote wywalczyli reprezentanci Rosji.

Specjalne nagrody SmartScoring Shooting Star Award otrzymali Marta Pihan – Kulesza i reprezentant Francji  Samir Aït – Saïd.

Wyróżnienie przyznawane jest zawodnikom z ciekawą sportową historią, którzy powinni być inspiracją dla młodych gimnastyków.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, ale dziękuję też wszystkim, którzy mnie wspierali i którzy oglądają te Mistrzostwa. To dla nas fantastyczne wydarzenie i wielkie przeżycie – powiedziała reprezentantka Polski, dwukrotna olimpijka.

 

Jutro ostatni dzień Mistrzostw, w którym także odbędzie się pięć finałów. Kobiety rywalizować będą w ćwiczeniach wolnych oraz na równoważni, a mężczyźni w skoku, na poręczach oraz na drążku. Zapraszamy do Hali Netto Arena na godz. 13.30.

Worek z medalami otworzyła w sobotę Maria Paseka. Czterokrotna medalistka olimpijska, była najlepsza w skoku, choć pierwszej, bardzo trudnej próby nie wykonała perfekcyjnie. Za drugą otrzymała wysoką notę (14.833) i wyprzedziła w ostatecznej klasyfikacji Francuzkę Coline Devillard oraz Elissę Downie. Dla Brytyjki był to drugi medal na Mistrzostwach w Szczecinie, wczoraj była druga w wieloboju.

Maria Paseka: Bardzo się cieszę z tego medalu, bo to pierwszy po przerwie spowodowanej kontuzją pleców. Zdaję sobie sprawę, że w tym roku najważniejsze będą mistrzostwa świata, ale to doda mi pewności siebie. To ważne, bo tam rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta, zmierzę się m.in. z Simone Biles. Nie mogę się już doczekać.

Kolejne dwie Rosjanki odebrały medale po finale w ćwiczeniach na poręczach. Złoty wywalczyła Anastasiia Iliankova, srebrny Angelina Melnikova. Z trzeciego miejsca cieszyła się Włoszka Alice D’amato.

Drugi medal w Szczecinie wywalczył dziś też Rosjanin Artur Dalaloyan. Po srebrnym w wieloboju, został mistrzem Europy w ćwiczeniach wolnych. Na podium stanęli z nim Artem Dolgopyat (Izrael) oraz Dmitrii Lankin (Rosja).

Największe wrażenie na kibicach zgromadzonych w hali Netto Arena Szczecin zrobił dziś Brytyjczyk Max Whitlock. Dwukrotny mistrz olimpijski, w finale ćwiczeń na koniu z łękami był bezkonkurencyjny. Wygrał z imponującą notą 15.533. Drugi, Francuz Cyril Tommasone uzyskał wynik 14.800, trzeci Vladislav Poliashov (Rosja) 14.600.

Max Whitlock: Co mam powiedzieć? To był bardzo dobry układ. Moim celem było zwycięstwo, ale nie spodziewałem się, że zwyciężę z tak dużą przewagą. Dobrze wykonana praca. 

Szczegółowe wyniki z sobotnich finałów znajdą Państwo na stronie http://www.ueg.org/event/2019-individual-european-championships-artistic-gymnastics/results